Dariusz Rosati

25-lecie podpisania Traktatu między Polską, a RFN o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy

Z okazji 25-lecia podpisania Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy w Słubicach spotkali się samorządowcy i politycy z obu stron Odry. Gmina Słubice wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Kultury przygotowała wystawę fotograficzną dokumentującą to, co się udało dotychczas zrobić, ale też przypominającą ważne wydarzenia dla Słubic i Frankfurtu. Na archiwalnych zdjęciach pokazano radość słubiczan i frankfurtczyków, gdy Polska wchodziła do Unii Europejskiej, a potem do strefy Schengen.

Podpisany 17 czerwca 1991 roku w Bonn Traktat między Rzecząpospolitą Polską, a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy był przełomowym momentem w stosunkach polsko-niemieckich. Poprzedzony został tak ważnymi gestami jak list biskupów polskich do biskupów niemieckich z roku 1965 ze słowami „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”, które nawiązywały do kwestii wysiedleń, historyczna wizyta w Warszawie w 1970 roku kanclerza RFN Willy’ego Brandta, w czasie której oddał hołd bohaterom getta, przekazanie sobie znaku pokoju przez premiera Tadeusza Mazowieckiego i kanclerza Niemiec Helmuta Kohla podczas mszy świętej w Krzyżowej w 1989 roku. - Praca na rzecz pojednania jest zawsze potrzebna, bo pojednanie jest pewnym wzajemnym nastawieniem, procesem, a nie tylko jednorazowym aktem – mówił po latach T. Mazowiecki podczas wizyty w Słubicach i Frankfurcie.

 

Bez pojednania dzisiejsze polsko-niemieckie pogranicze wyglądałoby zupełnie inaczej. Za pojednaniem zawsze stoją ludzie. I o nich też opowiada nasza wystawa. Wspominamy na niej m.in. Karla Dedeciusa, tłumacza i przyjaciela Polaków, którego archiwum znajduje się w Collegium Polonicum, stowarzyszenie My Life i dr Krzysztofa Wojciechowskiego, Henryka Rączkowskiego, założyciela Polsko-Niemieckiej Akademii Seniorów…Wystawa, którą otworzyli w piątek burmistrzowie Słubic i Frankfurtu koło Collegium Polonicum, powędrowała później na plac Bohaterów, lada moment będzie prezentowana też w Urzędzie Miejskim w Słubicach, potem we frankfurckim ratuszu i Collegium Polonicum. Piątkowe uroczystości, w których uczestniczyli m.in. byli burmistrzowie Słubic i Frankfurtu: Wiktor Jasiewicz, Tadeusz Wójtowicz, Ryszard Bodziacki i Wolfgang Pohl, a także europoseł Dariusz Rosati, posłanka Krystyna Sibińska, minister ds. europejskich w rządzie Brandenburgii Stefan Ludwig, prezydent Europejskiego Uniwersytetu Viadrina prof. Alexander Woell, dyrektor Collegium Polonicum dr Krzysztof Wojciechowski, starosta słubicki Marcin Jabłoński, radni z obu miast, a także mieszkańcy, zakończyło nabożeństwo ekumeniczne w Kościele Pokoju we Frankfurcie, z udziałem m.in. władz miejskich Słubic i Frankfurtu oraz koncert w filharmonii.