Dariusz Rosati

Odpowiedź udzielona przez komisarza Pierre'a Moscoviciego

Zgodnie ze swoją zapowiedzią przedstawioną w strategii dotyczącej jednolitego rynku cyfrowego z dnia 6 maja 2015 r. Komisja podejmuje już działania, aby zminimalizować obciążenia związane z transgranicznym handlem elektronicznym wynikające z różnic w systemach podatku VAT, zapewnić równe warunki działania unijnym przedsiębiorcom oraz zagwarantować, że dochody z podatku VAT trafią do państwa członkowskiego konsumenta. 

W związku z tym w 2016 r. Komisja przedstawi wniosek w sprawie modernizacji systemu podatku VAT w odniesieniu do transgranicznego handlu elektronicznego. Wniosek ten obejmie zagadnienia, takie jak: rozszerzenie systemu minipunktów kompleksowej obsługi ds. podatku VAT na transgraniczne dostawy dóbr materialnych, zniesienie zwolnienia przy wwozie małych partii towarów, stosowanie zasad kraju pochodzenia, w tym wymogów dotyczących fakturowania, przechowywania danych i audytów, oraz wprowadzenie progu zwolnienia z podatku VAT dla przedsiębiorstw typu start-up w odniesieniu do transakcji sprzedaży w UE. 

W ramach prac przygotowawczych nad przyszłym wnioskiem planowana jest analiza ex post wdrożenia zmian z 2015 r. dotyczących podatku VAT. Na wrzesień 2015 r. przewidziano konsultacje społeczne, dzięki którym przedsiębiorstwa otrzymają możliwość podzielenia się swoimi doświadczeniami oraz poinformowania o wszelkich problemach, z jakimi się spotkały. Konsultacje zostaną ogłoszone na specjalnej stronie internetowej poświęconej tej inicjatywie(1) na portalu DG TAXUD. 

 

Ponadto w ramach osobnego szerzej zakrojonego przeglądu procedury szczególnej dla MŚP rozpoczęto przygotowania do oceny funkcjonowania obecnego systemu, aby określić możliwe warianty reformy. W ramach wspomnianego przeglądu zostanie zbadana zarówno skuteczność obowiązujących krajowych progów zwolnienia z VAT w kontekście systemu VAT opartego na miejscu przeznaczenia, jak również możliwe sposoby zmniejszenia obciążeń dla przedsiębiorstw podlegających VAT.