Dariusz Rosati

Akademia Europejska Dariusza Rosatiego w Łazarskim

Akademia Europejska to zainicjowany przez prof. Dariusza Rosatiego największy w Polsce bezpłatny kurs przygotowawczy do matury z wiedzy o społeczeństwie. Jej pierwsza edycja odbyła się w 2007 roku.

Nadrzędnym zadaniem projektu jest pomoc maturzystom w przygotowaniu się do matury, ale oprócz tego celem kursu jest kreowanie postaw obywatelskich i zainteresowanie młodzieży problematyką Unii Europejskiej.

Do tej pory wykłady w ramach Akademii mieli m.in.: Prezydent Aleksander Kwaśniewski, prof. dr hab. Leszek Balcerowicz, prof. Bronisław Geremek, sędzia Jerzy Stępień,Tomasz Lis, Jacek Żakowski, Jurek Owsiak oraz wiele innych znanych i cenionych osób.

Zajęcia prowadzone w ramach projektu mają formę zajęć i warsztatów, prowadzonych przez wybitnych specjalistów-praktyków, znanych wykładowców warszawskich szkół wyższych oraz osobistości ze świata polityki i mediów. Akademia składa się z 6 spotkań, organizowanych w sobotnie poranki z cotygodniowym odstępem. Tematami poszczególnych zajęć są m.in.: państwo, polityka, demokracja, społeczeństwo polskie, miejsce Polski w Europie i świecie, stosunki międzynarodowe, organizacje i instytucje międzynarodowe, ustrój Rzeczypospolitej Polskiej.

W tym roku Akademia Europejska odbędzie się po raz dziewiąty. Program tegorocznej edycji obejmuje cykl pięciu spotkań. Wykład inauguracyjny poświęcony zagadnieniu demokracji wygłosił prof. dr hab. Dariusz Rosati, były Minister Spraw Zagranicznych, wykładowca Uczelni Łazarskiego. Zajęcia odbywają się w Uczelni Łazarskiego, zawsze w soboty. Zaplanowane terminy zajęć: 21 lutego, 7 marca, 21 marca, 11 kwietnia i 25 kwietnia. Po zakończeniu kursu maturzyści otrzymują certyfikaty ukończenia Akademii Europejskiej.

Program kursów opracowany został pod kątem wymogów egzaminu maturalnego. Każde z trzygodzinnych spotkań składa się z wykładu wprowadzającego poświęconego jednemu z najważniejszych zagadnień przedmiotu oraz z części warsztatowej poświęconej pracy nad konkretnymi zagadnieniami maturalnymi.

Po zakończeniu kursu uczniowie otrzymują certyfikaty ukończenia Akademii Europejskiej.

czytaj dalej

Spotkanie dotyczące unijnego programu INTERREG VA Brandenburgia-Polska 2014-2020

13 lutego Profesor Rosati uczestniczył w spotkaniu roboczym dotyczącym wykorzystania srodków z unijnego programu #‎INTERREG VA Brandenburgia-Polska 2014-2020, które odbyło się we Frankfurcie nad Odrą. Obrady otworzyli Prof. Dariusz Rosati wraz z Dr Christianem Ehlerem. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele samorządów z obu stron Odry.

Nowe rozdanie funduszy unijnych pozwoli na poprawę bezpieczeństwa na pograniczach, jest wielka szansa na dofinansowanie rozbudowy systemu monitoringu czy wsparcia policji, co zmniejszy w znacznym stopniu akty przestępczości na terenach nadgranicznych.

czytaj dalej

LVI edycja Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym.

4 stycznia 2015 r. na Wydziale Humanistycznym w Instytucie Politologii i Europeistyki Uniwersytetu Szczecińskiego odbyły się eliminacje okręgowe LVI edycji Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. Tematem przewodnim LVI edycji Olimpiady była Rola ONZ w kształtowaniu ładu międzynarodowego. Patronat honorowy nad wydarzenia objął Profesor Dariusz Rosati, który zaprosił trzech najlepszych uczestników Olimpiady oraz ich opiekuna na wyjazd studyjny do Parlamentu Europejskiego.

W wyniku części pisemnej i ustnej zawodów wyłoniło się sześcioro finalistów, którzy będą reprezentować Okręg Zachodniopomorski na eliminacjach centralnych Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym 14-15 marca br. w Warszawie. I miejsce zdobyła Kinga Kanecka, uczennica klasy IIIC I Liceum Ogólnokształcącego im. Księżnej Elżbiety w Szczecinku; II miejsce – Tymoteusz Roczyński, uczeń klasy IIIA XIII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie; III miejsce – Jakub Brejdak, uczeń klasy IIA XIII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie; IV miejsce – Karolina Ośrodka, uczennica III klasy XIII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie; V miejsce – Jan Krukowski, uczeń klasy IIIA XIII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie; VI miejsce – Karol Gliwny, uczeń klasy IE XIII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie. Nauczycielem prowadzącym Kingi Kaneckiej jest Pani Elżbieta Woźniak. Nauczycielem prowadzącym Tymoteusza Roczyńskiego, Jakuba Brejdaka, Karoliny Ośrodki, Jana Krukowskiego, Karola Gliwnego jest Pani Jolanta Konieczna.

czytaj dalej

Wspólny projekt rezolucji w sprawie sytuacji na Ukrainie

Parlament Europejski przyjął dziś rezolucję, która wzywa do wywarcia wpływu na Rosję, aby zaprzestała działań militarnych na terytorium Ukrainy oraz wskazuje na działania, jakie należy podjąć w obszarze pomocy finansowej, humanitarnej i technicznej dla Ukrainy, by zapewnić Unii i jej sąsiadowi bezpieczeństwo. Przyjęty przez wszystkie Grupy polityczne PE tekst, apeluje do Państw członkowskich o utrzymanie dotychczasowych sankcji wobec Rosji, dopóki ta, nie wypełni zobowiązań przewidzianych w porozumieniu z Mińska oraz do ich poszerzenia, w przypadku dalszych działań Rosji, destabilizujących Ukrainę. Pod tą rezolucją podpisał się również Pan Profesor.

czytaj dalej

Wyjazd Studyjny młodzieży z Pomorza Zachodniego oraz Ziemi Lubuskiej

W dniach 9-12 grudnia młodzież z Pomorza Zachodniego oraz Ziemi Lubuskiej wzieła udziała w wyjeździe studyjnym organizowanym przez prof. Dariusza Rosatiego, w czasie którego mogli z bliska zapoznać się z pracą Parlamentu Europejskiego.

Po przyjeździe wszyscy uczestnicy wyjazdu udali się do Parlamentu Europejskiego, po którym oprowadził ich Poseł Dariusz Rosati. Uczniowie mogli porozmawiać z Posłem nie tylko o ogólnym kształcie Parlamentu, ilości jego członków, wyborach, ale również o jego pracy w PE, a także o komisji, w której zasiada.

Czwartkowe przedpołudnie uczniowie spędzili na poznawaniu Parlamentarium, gdzie udali się na wirtualną wycieczkę po Europie, słuchali wypowiedzi Europejczyków opowiadających o swoich krajach oraz oglądali najciekawsze miejsca w Europie, dowiedzieli się również co proces integracji europejskiej dał poszczególnym krajom. Popołudnie uczestnicy spędzili na zwiedzaniu miast, poznając jego uroki z panią Marią Kozińską – przewodnikiem, który zna wszystkie zakamarki miasta i chętnie dzieli się swoją wiedzą. 

Mamy nadzieję, że te kilka dni spędzonych w Belgii było ciekawym doświadczeniem w ich życiu i pomogło im w zdobyciu wiedzy na temat Parlamentu Europejskiego.

czytaj dalej