Dariusz Rosati

Szlachetna Paczka

Już za niecały tydzień finał jubileuszowej 15. edycji SZLACHETNEJ PACZKI! Wspólnie z pracownikami moich biur poselskich w Szczecinie, Koszalinie i Zielonej Górze postanowiliśmy przyłączyć się do tej wspaniałej inicjatywy. Zachęcamy do przekazania darów wybranym przez nas rodzinom z Pomorza Zachodniego i Ziemi Lubuskiej. Poniżej przesyłam informacje dotyczące ich potrzeb.

Rodzina – Biuro Szczecin 

Rodzina – Biuro Koszalin 

czytaj dalej

Poznaj swojego posła

W tym tygodniu mieliśmy niezwykłą przyjemność gościć w Brukseli, w ramach programu "MEET YOUR MEP" ("Poznaj swojego posła") Grupa EPL, siódemkę młodych, bardzo aktywnych mieszkańców Ziemi Lubuskiej i Zachodniego Pomorza. Nasza grupa miała okazję poznać jak od kuchni wygląda praca Profesora Rosatiego i jego biura. Bardzo dziękujemy im za ten intensywny czas.

czytaj dalej

Podsumowanie III Międzynarodowego Kongresu Morskiego

Rozmowy o roli gospodarki morskiej przeniosły się do Brukseli, gdzie podsumowano „III Międzynarodowy Kongres Morski 2015”.  W siedzibie Parlamentu Europejskiego  swoje wnioski przedstawili marszałek województwa Olgierd Geblewicz, prezes Północnej Izby Gospodarczej Dariusz Więcaszek i dyrektor naczelny PŻM Paweł Szynkaruk. W dyskusję o sytuacji branży zaangażowani byli obecni na spotkaniu polscy europosłowie: Jerzy Buzek, Dariusz Rosati, Jarosław Wałęsa, Bogusław Liberadzki.

Znaczenie gospodarki morskiej dla województwa zachodniopomorskiego ma już odzwierciedlenie we wskazaniu tej dziedziny jako regionalnej specjalizacji. Warto przypomnieć, że wnioski po tegorocznym Kongresie Morskim są szeroko dyskutowane, a w czerwcu bieżącego roku na wniosek marszałka województwa Olgierda Geblewicza, stanowisko w sprawie wpisania gospodarki morskiej do krajowych inteligentnych specjalizacji podjął Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego.

Podczas podsumowania w Brukseli rozmawiano o sytuacji przemysłu morskiego, roli szkolnictwa i współpracy z Międzynarodową Organizacją Morską czy przetwórstwie rybnym, które w województwie zachodniopomorskim stoi na wysokim poziomie.  Podczas rozmów pojawił się także wątek współpracy Pomorza Zachodniego z inwestorami ze Szwecji i Danii.

Marszałek województwa Olgierd Geblewicz podczas spotkania odniósł się w swoich wypowiedziach do wpisania gospodarki morskiej na listę inteligentnych specjalizacji, więc jednego z głównych postulatów tegorocznego Kongresu. Mówił także o roli przemysłu stoczniowego, drogi S3 i innowacji w sektorze stoczniowym. 

Tegoroczna edycja Kongresu Morskiego zgromadziła ponad tysiąc uczestników reprezentujących różne sektory gospodarki morskiej, administracji morskiej, przedsiębiorców, ludzi świata nauki, przedstawicieli władz krajowych i samorządowych. Przez trzy dni dyskutowano o problemach gospodarki morskiej zarówno w ujęciu lokalnym, europejskim, jak i globalnym. W tym roku dyskusje odbywały się  w pięciu, równolegle prowadzonych blokach tematycznych.

Uczestnicy III Kongresu Morskiego rozmawiali na tematy takie jak: inteligentne specjalizacje morskie, energetyka odnawialna, rozwój morskiej energetyki wiatrowej w świetle polityki klimatycznej UE oraz transportowa dostępność rzek i rewitalizacja gospodarcza terenów nadwodnych. Wydarzeniu towarzyszyły również specjalne wydarzenia: Trzeci Międzynarodowy Kongres Morski Młodych, debata stoczniowa i debata odrzańska, a także spotkanie członków Polskiego Stowarzyszenia Prawa Morskiego.

czytaj dalej

Konkurencyjność poprzez innowacyjność

W jaki sposób przedsiębiorstwa przemysłowe mogą stać się innowacyjne? Na te i inne pytania związane z budowaniem pozycji konkurencyjnej poprzez zastosowanie nowoczesnych rozwiązań, starali się odpowiedzieć prelegenci oraz uczestnicy konferencji pt. „Wykorzystanie środków UE na działalność innowacyjną w przemyśle”, która odbyła się w piątek (27.11.2015 r.) na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania.

Kluczowym punktem konferencji była debata na temat wspierania potencjału innowacyjnego w regionie, podczas której przedstawiciele świata nauki i biznesu dyskutowali o problemach związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstw przemysłowych również na arenie międzynarodowej. Skupiono się tu głównie na sektorze morskim i przemyśle stoczniowym, którego znaczenie społeczne i gospodarcze w regionie jest bardzo istotne.

Dużą zaletą konferencji jest obecność polskich przedsiębiorców z sektora przemysłowego, cenionych w świecie nauki ekspertów oraz przedstawicieli jednostek samorządowych.

– Wskazane przez uczestników i prelegentów problemy i rekomendacje analizowane były z różnych punktów widzenia, co pozwala na stworzenie całościowego obrazu sytuacji i wyzwań przed jakimi stoją przedsiębiorstwa przemysłowe. Zmuszone są one do konkurowania z często bardziej rozwiniętymi podmiotami zagranicznymi. Koniecznością stało się więc generowanie i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań, które niekiedy możliwe jest jedynie dzięki wykorzystaniu środków finansowych z UE – mówi poseł do Parlamentu Europejskiego, prof. Dariusz Rosati. 

Podczas konferencji wystąpili m. in. Poseł do Parlamentu Europejskiego, prof. dr hab. Dariusz Rosati, prof. dr hab. Dariusz Zarzecki z Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego, Prezes Centrum Innowacji Akademii Morskiej Sp. z o.o., Konrad Frontczak, mec. Rafał Malujda, prof. dr hab. Krystyna Poznańska ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Przewodniczący Klastra Przemysłów Kreatywnych, Maciej Borowy, Katarzyna Kaak-Łasecka z Wydziału Zarządzania Strategicznego  Urzędu Marszałkowskiego czy dyrektor ds. rozwoju portów w Zarządzie Morskich Portów Szczecin-Świnoujście. 

Konferencję, w której udział był bezpłatny, udało się zorganizować dzięki wsparciu finansowemu Grupy EPL w Parlamencie Europejskim oraz zaangażowaniu Katedry Zarządzania Przedsiębiorstwem Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania US.

– Do udziału w konferencji zgłosili się przedsiębiorcy, studenci, doktoranci, naukowcy z różnych regionów Polski. Rejestrację zakończyliśmy na poziomie 100 osób, jednak miała ona charakter otwarty i w efekcie pojawiło się dużo więcej słuchaczy. Ich zainteresowanie konferencją wskazuje na to, że jest to naprawdę ważna tematyka. Postulaty, które opracujemy na podstawie prezentowanych wyników badań i opinii uczestników i prelegentów konferencji, chcemy przekazać posłowi na Sejm Arkadiuszowi Marchewce, który zasiada w Komisji Gospodarki i Rozwoju oraz Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Mamy nadzieję, że dzięki temu podjęta problematyka zostanie dostrzeżona i będziemy bardzo zadowoleni, jeśli choć w pewnej części nasze postulaty wpłyną na kształtowanie polityki państwa w zakresie wsparcia działalności innowacyjnej w przemyśle – podsumowuje Wiceprzewodnicząca Rady Programowej Konferencji, dr hab. prof. US Joanna Wiśniewska.

Organizatorzy planują kontynuować tego typu inicjatywy, aby zwiększać świadomość przedsiębiorców w zakresie dostępności zewnętrznych środków finansowania na działania innowacyjne i samego znaczenia innowacji dla budowy ich pozycji konkurencyjnej, a co za tym idzie także dla rozwoju gospodarki krajowej.

czytaj dalej

Debata na temat Unii Energetycznej

W związku z publikacją raportu w sprawie stanu wdrażania Unii Energetycznej, podczas zeszłotygodniowego posiedzenia plenarnego Parlamentu Europejskiego, posłowie mogli wziąć udział w dyskusji na ten temat.

Profesor Rosati odniósł się do dokumentu w formie pisemnej, zaznaczając, że należy inwestować w innowacyjne metody produkowania energii z węgla, a nie traktować tego surowca jako "największego zła".

Podkreślił on również, że dokument niewystarczająco odnosi się do projektu Gazociąg Północny, który to w sposób oczywisty godzi w główne idee stojące za Unią Energetyczną.

Pełną wersję tego wystąpienia w języku angielskim, mogą Państwo znaleźć pod poniższym adresem:

http://goo.gl/r8A84u

czytaj dalej